Tjek om børnene har lys på cyklen og reflekser på tøjet
01.11.10
Nu opfordrer Rådet for Sikker Trafik alle landets færdselskonktaktlærere til at minde forældrene om, at de skal sørge for, at deres børn har lys på cyklen og reflekser på tøjet.
Efteråret og vinteren er en mørk tid, hvor regn, slud og tåge gør det ekstra svært for bilisterne at se de bløde trafikanter – især kan det være svært at se børnene i trafikken, da de ikke fylder så meget i gadebilledet.
Derfor er det ekstra vigtigt, at børnene har lys på cyklen og reflekser på tøjet, lyder det fra både Rådet for Sikker Trafik og politiet.
Flere steder i landet tager lokalpolitiet ud og laver lygtekontrol ved skolerne og minder børnene og deres forældre om, at det er vigtigt med lys på cyklen og reflekser på tøjet.
- Det er utroligt vigtigt, at forældrene tjekker, om børnene har lys på cyklen og reflekser på tøjet. Det er med til at sikre, at børnene kan komme sikkert til og fra skole i den mørke tid, uden at blive kørt ned af en bil, der overser dem, siger vicepolitiinspektør Jørn Pakula Andresen fra Rigspolitiets Nationale Færdselscenter.
I kan læse mere her om opfordringen til forældrene om, at de bør sikre, at deres børn er synlige i mørket ude i trafikken.
Fakta
To ud af tre personer bruger ikke reflekser, viser en tidligere repræsentativ interviewundersøgelse fra Rådet for Sikker Trafik.
Reflekser kan reducere fodgængeres risiko for at blive involveret i ulykker med cirka 70 %, vurderer det norske Transportøkonomisk Institutt (TØI).
Senest opdateret:
27.01.2012