Derfor mistede de livet
12.10.11
Sidste år omkom 255 personer i ulykker på vejene. Nu viser en ny undersøgelse, hvorfor de mistede livet i trafikken.
For høj fart på især landevejene, spritkørsel, uopmærksomhed, kørsel uden sikkerhedssele og unge mænds risikofyldte opførsel i trafikken.
Det er nogle af de væsentligste grunde til, at 255 personer mistede livet på vejene i 2010, viser en helt ny undersøgelse fra Vejdirektoratet: http://www.vejsektoren.dk/wimpdoc.asp?page=document&objno=662530
I Rådet for Sikker Trafik bliver der delt rosende ord ud til Vejdirektoratet, politiet og kommunerne for den nye undersøgelse:
- Nu har vi fået et fantastisk vigtigt værktøj, så vi ved, hvor vi bør sætte ind og dermed redde markant flere liv i trafikken, siger Anders Rosbo, direktør i Rådet for Sikker Trafik.
Herunder kan du se de områder, hvor Rådet for Sikker Trafik mener, at der bør sættes ind, så flere liv kan reddes i trafikken:
Wroooom...!
For høj fart var en af de væsentligste forklaringer på 99 ud af 231 dødsulykker sidste år. Derfor foreslår Rådet for Sikker Trafik, at der sættes ind med en eller anden form for automatisk hastighedskontrol på vejene.
Desuden bør bilisterne have mere viden om, hvordan de bør køre, når vejene f.eks. er våde og glatte.
Hov, hvad var det...?!
I 98 af de 231 dødsulykker har bilisten ikke været opmærksom nok, vurderer undersøgelsen.
- Uopmærksomhed er et alvorligt problem i trafikken, siger Anders Rosbo, direktør i Rådet for Sikker Trafik.
I de kommende år vil bilisterne opleve en massiv kommunikationsindsats, der skal minde dem om, at når de kører bil, så skal de køre bil - og ikke sidde og kigge på deres radio, GPS, telefon eller andet.
Skål - hvordan kommer vi hjem...?
Spritkørsel er stadig et stort problem. Spritbilister er nemlig skyld i 25 % af dødsulykkerne.
Derfor mener Rådet for Sikker Trafik, at man skal fortsætte med kampagner, der får venner, familie og kollegaer til at stoppe fulde personer, der vil køre bil efter en fest eller middag.
Desuden bør dømte spritbilister tilbydes, at de kan beholde deres kørekort mod at de får en alkolås i bilen og eventuelt kommer i alkoholbehandling. Det skal forebygge, at de bliver spritbilister igen.
Sele? Hvad for en sele..?
Halvdelen af dem, der ikke brugte sikkerhedssele (24 ud af 47 dræbte) kunne have reddet livet, hvis de havde brugt et sekund på at spænde sikkerhedsselen inden de kørte afsted.
- Bilisterne foreslår selv, at et klip i kørekortet for at køre uden sele vil få endnu flere til at spænde sikkerhedsselen, siger Anders Rosbo, direktør i Rådet for Sikker Trafik.
Ung - og benzin i blodet..
Ifølge undersøgelsen er 2/3 af de trafikdræbte mænd - især unge mænd fylder forholdsvist meget i dødsstatistikken.
Derfor sætter Rådet for Sikker Trafik og TrygFonden massivt ind overfor unge - og unge mænd. Det sker blandt andet med en indsats overfor dem mens de går i skole og er på en ungdomsuddannelse f.eks. med foredrag af trafikofre eller pårørende til trafikofre. Se mere på www.sikkertrafik.dk/live
Der bør sættes ind med mere undervisning overfor de unge i de sidste par år, hvor de er i skolen. Det er vigtigt at de lærer, hvilken risiko der er forbundet med vild opførsel i trafikken. Det samme gælder unge på landets tekniske skoler, der også har brug for at lære mere om, hvad for høj fart, manglende sele, spritkørsel etc. kan få af alvorlige konsekvenser i trafikken.
Kontakt:
Anders Rosbo, direktør, Rådet for Sikker Trafik: 20 82 42 72.
Søren Ørsted Pedersen, pressekonsulent, Rådet for Sikker Trafik: 22 32 70 09.
Senest opdateret:
08.05.2013