Mit Hjem - Din Fart?

Vidste du, at de fleste ulykker ofte sker der, hvor man mindst forventer det? To ud af tre dødsulykker sker på landevejene. Hvert år kunne vi sammen redde 50 liv, hvis bare alle overholdt fartgrænserne. Det gør vejene meget utrygge at færdes på for dem som bor derude.

Kampagnen ’Mit Hjem – Din Fart?’ skal minde bilisterne om at overholde fartgrænserne og tænke på, at der faktisk er mennesker, der bor langs landevejene.

De hurtige bilister gør beboere bekymrede

Mange bilister slapper mere af på landevejene. Der er ikke er så meget trafik, og der synes ikke at være mennesker i miles omkreds. Derfor tror mange bilister fejlagtigt, at de bare kan give den gas og køre (langt) over fartgrænsen.

Men selvom man ikke lige kan se det, bor der mange mennesker langs med landevejene, og en undersøgelse fra 2010 viser, at hele 6 ud af 10 beboere ved landevejene er bekymrede over bilisternes høje fart. For beboerne føles det nærmest som om, at bilisterne kører igennem deres dagligstue.

Kampagnens elementer

Hvis du bor på en landevej og er bekymret over farten, kan du markere stedet på kampagnesiden. Herefter går budskabet videre til bilisten, når han går på Krak.dk efter sin ruteplan eller skal kigge på kortet på krak.dk

Øvrige elementer  

Målet er tryghed og sikkerhed

”Mit Hjem, Din Fart?” handler om at få bilisterne til at overholde fartgrænserne på landevejene. De får en venlig påmindelse om, at der er flere øjne på det at køre for stærkt. Det er ikke en individuel sag, men noget som påvirker omgivelserne.

Kampagneperiode

Kampagnen ’Mit Hjem – Din Fart?’ løber fra mandag den 16. april til søndag den 6. maj 2012.

Målgruppen er mænd

Alle de hurtige bilister er i søgelyset, men den primære målgruppe er de rutinerede 30-50-årige, mandlige bilister, der ofte kører på landevejene.

Afsendere

I Mit Hjem - Din Fart? er det beboere langs landevejene, som står forrest og kommer til orde.

Bag udviklingen af kampagnen står Rådet for Sikker Trafik i samarbejde med Politi, 61 af landets kommuner og Q8.

Senest opdateret: 13.04.2012

Kommentarer

1. 01.05.11 kl. 13:14

Jeg ser ofte børn der cykler på fortovet, det er jo mere farligt end, hvis de er på vejen. ved udkørsler holder bilerne først ved fortovskanten, og så er det for sent, hvis der kommer en på cyklen. SÅ PAS PÅ DERUDE

2. Trine 03.05.11 kl. 10:07

Flot at man skal markerer vejstrækninger, når kortet I har lagt ikke er et opdateret kort.
For 4 år siden blev der etabeleret en ny omfartsvej fra Rute 14 - Hovedvejen til Viby Sj.
den er ikke med på kortet, det er det gamle vejforløb der er med! - og der bliver der kørt RIGTIGT STÆRKT på den nye vej.
Ville være rat med noget skiltning og ikke mindst noget fartkontrol på denne strækning.

3. søren 03.05.11 kl. 15:57

Der er stor ros til rådet, for den placering af "vores" lille røde pige. Der bliver kørt utrolig stærkt på det landevejsstykke, samt der ikke er udsyn fra egebjerg siden grundet en bakke. Derfor står hun rigtig godt, efter bakken, og lige før ejendommen. Mange tak
Mv. Søren
Sidingevej 27
4560 vig

4. Vivi 03.05.11 kl. 17:13

er vildt skuffet over at man gentagne gange hvor i kører kampangner at i helt overser at sætte skilte op i Karlshøj ved Tappernøje ,det er en skandale man ikke gør mere hatten af for Politiet som efter en mail henvendelse begyndte at lave fartkontroller her ude.

5. Jens 03.05.11 kl. 18:01

Det er den mest syge kampange der har været. At sætte de sindsyge små figurer op, er til større fare for trafikken end børn er - nu har jeg et par gange oplevet, at bilisten foran mig har bremset hårdt op - uanset at hastigheden var rigtig - fordi vedkommende i mørket troede det var et barn. SÅ FJERN DE SYGE OG FARLIGE FIGURER.

6. Inger 03.05.11 kl. 19:36

Inden man starter med at sætte de små figurer op burde man se lidt på hvordan skiltningen i byen er, her mener jeg hvor by skiltet står. Jeg bor i Nybøl 6400 Sønderborg Der har man valgt at sætte by skiltet op helt henne midt i byen 150 meter fra et rundkørsel, ja der er farten jo ikke et problem, for da tvinges bilisterne jo ned i fart hvis de vil rund i den rundkørsel. Man burde jo sætte vores by skilt op der hvor byen starter og ikke 500 meter inde i byen. samme problem er det når man kører ud af byen da står det også forkert det burde stå hvor vores by slutter. Hvis man gjorde dette så tvang man bilisterne til at køre de 50 km og ikke nu hvor de må køre 70 km i en by hvor der bor så mange mennesker langs den hovedvej, og hvor børn skal krydse den for at komme i skole. Jeg har boet hele mit liv i byen og gå hver dag tur langs den hovedvej hvor hver anden bil kører alt for stærkt, og den tunge trafik kører også for stærkt,så det er på tide man gør noget ved det problem i vores by. Det hjælper ikke man sætter figurer op tro ikke det, bilisterne kører stadigvæk for stærkt.

7. 04.05.11 kl. 15:00

@Inger. Når kommunerne sætter plakater op i denne tid, er det for at minde bilisterne om, at der bor mange langs landevejene, som er generet af andres for høje fart. Det er en svær opgave at få farten ned, men mange bilister tænker slet ikke over, at deres høje hastighed genererer borgerne langs landevej. Det vil vi gøre opmærksom på med denne kampagne. Placeringen af byskilte sker i din kommune. Dem kan du henvende dig til, hvis du synes det er placeret forkert.

8. 06.05.11 kl. 11:51

Hvordan får man sådan nogle skilte langs vejkanten på sin vej?

9. 06.05.11 kl. 12:07

Ja hvordan får man fat på de skilte?

10. Jette Nielsen 06.05.11 kl. 17:41

Det var ikke længe vores skilt med barnet fik lov til at stå, hele 12 timer, så blev det stjålet.....

11. spasserpik 07.05.11 kl. 09:59

for helvede i er nogle jamrerøve, BUHGUUUUUUUUU

12. idiot 07.05.11 kl. 10:00

idioter

13. Lasse Asp 08.05.11 kl. 12:35

Jeg har lige set en reklame hvor nogle bindegale mennesker stiller møbler op på en mørk landevej, hvad i alverden skal det forestille? Hvis det er niveauet skal der ses på de subsidier, I modtager fra staten, hvor herre bevares !

14. Jamahillo 08.05.11 kl. 21:44

Hvad er der nu galt i at køre for stærkt? Hvis man bare holder sig i sin egen vognbane, holder afstand og er opmærksom, sker der ikke noget ved at køre lige under de 100 på en landevej. Er der ingen trafik og gode oversigtsforhold, er det rent til grin, at straffe folk for at køre lidt for stærkt.

15. Julie 12.05.11 kl. 15:07

Jeg synes det er fine reklamer, specielt for landeveje og ikke mindst hvor der er beboede steder helt ud til vejen! De røde piger er et godt opsat. Selvom folk bliver forskrækket over hende når det er aften, så kan man også sige at jeres kampagne hjælper. Det er jo det er meningen med det hele. Jeg er glad for jeres kampagne!
- Jeg er ved at lave en reklamefilm om det til mit eksamsprojekt og det synes jeg var et oplagt emne at vælge. Så jeg glæder mig til at lave denne reklame film og ikke mindst at kunne vise den frem!:-)

16. kasper 12.05.11 kl. 23:02

ærlig talt synes jeg at det er nogle psykopater der har sat de røde "piger" op! første gang jeg så en af dem var det meget tæt på at ende med et uheld med min højgravide kæreste i bilen! men nu kan jo så sige at jeg har vænet mig til dem og så er blevet pisse ligeglad når jeg ser dem... det er vel også meget fint hvis der kommer en 9 årig pige med en rød regnfrakke der løber efter en bold :/

17. Helle & Bjørn 13.05.11 kl. 17:40

Vi synes det er en super ide med de røde piger. Vi mangler dog en her på Gl. Assensvej, Viby-Rolund-Udby, 5580 Nørre Aaby. Trafikanterner overholder ikke hastighederne, Vi har fået rigtig meget tung trafik fra Middelfart til rute 313 (mod Assens) - dette er både i dags timerne som om natten og efter der er opsat henvisningsskilte. Førhen kørte trafikken via landevejen mod Odense, så hvordan og hvorfor den tunge trafik nu skal ledes af denne snoede landevej er uforståeligt. Dagligt må vi springe for livet.
Vi har en del efterskoler her i nærheden. De unge cykler uden hjælme, gerne 2 eller flere ved siden af hinnanden. Ind i mellem trækker cyklerne unge med rulleskøjter ELLER som vi også oplever rulleskøjter de unge også 2 eller flere ved siden af hinanden.
Cykelryttere kommer i flokke, nogle med flotte reklamer for cykelklubben "Baghjulet". Disse cykelryttere cykler også flere ved siden af hinanden og som trafikant eller gående kan man være helt sikker på at disse cykelryttere ikke flytter sig en meter. Landevejen er deres. Af og til oplever vi interne cykelkonkurrencer - her bliver der alle færdselsregler overtrådt.
Vi har af sikkerhedsmæssig årsager klippet vores hække ned til ca. 20-30 cm højde. Dette for at vi i nogenlunde sikkerhed kan komme til og fra vores matrikel. Efter klipningen af hække oplever vi at bilister - både privat og erhvers bilister anvender vores indkørsel som vende plads. Vi har måtte etablere en kædeanordning for at holde trafikken på afstand og således at vi, vores børn og børnebørn, hunde og kat kan færdes i sikkerhed på matriklen.
Politi m.fl. er hjertelig velkommen til at anvende vores matrikkel - bilisterne overholder hverken fartskilte, færdselsregler m.m. Vi giver gerne en kop kaffe.
Hilsen Helle og Bjørn

18. Per 14.05.11 kl. 08:46

Jeg synes det er synd de små piger skal stå ude ved vejen hele natten og så uden overtøj.

19. rene 14.05.11 kl. 23:00

Flyt dog væk fra vejen !!

20. Anette Aaby Hansen, Rådet for Sikker Trafik 16.05.11 kl. 15:01

Tak til alle for kommentarer og input.

Der er nogle stykker som spørger til skilte og silhuetter og her vil jeg henvise til jeres kommuner. Det er nemlig udelukkende vejmyndigheder, som må stille skilte op langs vejene og det er derfor også dem som bestemmer placeringen.

Mht. om pigen gør mere skade end gavn, så viser vores tests at hun bliver afkodet som vi ønsker. En påmindelse om at der er mennesker at tage hensyn til og med et budskab om at tænke over farten.

Men det er en meget relevant bekymring som nogle af jer kommer med og vi måler derfor også på hendes effekt, når kampagnen slutter om ca. 1 uge. De resultater som kommer frem i den evaluering vil vi bruge fremadrettet.

21. Søren Henriksen 16.05.11 kl. 16:14

De små røde piger er en rigtig god ide, MEN synes at der skulle ha været brugt et billede af en rigtig lille pige på dem istedet, da det ville virke mere præventivt hvis der pludselig stod en lille pige ved vejen istedet for et rødt skilt, og allerhelst ville vi gerne se politiet noget mere, her hvor jeg bor" Nøvling ved Herning" indenfor byskiltet kører folk gladeligt både 70-80 og 100 km i timen, selv rutebilerne (THYKJÆR) kører for stærkt, og at ringe til firmaet hjælper ikke en dyt, så politiet eller ATK er meget velkommen herude

22. 17.05.11 kl. 15:42

Syntes det er en god kampagne idet skiltene har en effekt og teksten er tankevækkende. Kan man købe skiltene efter kampagnen er afsluttet.
Hilsen Anette som mangler skilte i vores lille landsby Grønbæk hvor billister bare suser igennem som var det en motorvej-specielt tunge køretøjer fra flere grusgrave.

23. Anette Aaby Hansen, Rådet for Sikker Trafik 17.05.11 kl. 16:30

@ Søren: Vi har haft idéen med i overvejelserne på et tidspunkt men gik væk fra det igen, fordi det kunne skabe for meget ravage, hvis bilisterne rent faktisk troede det var et barn. Derfor er pigen kun en silhuet og hun er rød for at signalere fart.

@ 22: Man kan desværre ikke købe skiltene fordi det udelukkende er vejmyndighederne, som må sætte den slags op. Men klik ind på www.sikkertrafik.dk/landevejsblues og markér hvor du er bekymret over farten og gerne vil sende et signal til bilisterne. Her kan du også skrive et vers til Danmarks Længste Landevejsblues. Det hjælper ikke lige foran dit hus, men når nu vi ikke må sætte skilte op, så er det her en anden måde, vi kan gøre opmærksom på de konsekvenser for høj fart fører med sig. Så klik ind og vær med :)

24. Thomas 21.05.11 kl. 16:40

Hey. Nu ser jeg ikke de problemer som mange af jer oplever i det daglige ved at bo ved landevejen og dermed oplever bilister med meget høj fart. Men jeg synes det generelt er en god idé at lave en kampagne om det. Det er vigtigt at vi sætter fokus på problemet med højere og højere hastighed, folk bliver jo mere og mere ligeglade med farten og deres medbilister. Derudover kan jeg ikke undgå at læse et par (undskyld) jubelidioter udtale sig fordi de selv skider højt og flot på hastighed og andre i trafikken, oplever det desværre dagligt da jeg selv pendler, men der er bare nogen som er bedøvende ligeglade med ting som denne kampagne og andre mennesker, dem vil vi aldrig nogensinde nå via sådan noget som det her eller via politi. De burde ganske enkelt ikke have et kørekort og fik de taget det ville de uden tvivl bare køre alligevel. Kun en ting kan stoppe dem og det er jo nok at de selv er skyld i en ulykke og lad os for gudskyld håbe at det er et træ de så rammer og ikke en anden person.

25. Erik 24.05.11 kl. 08:09

Jeg bor i en lile landsby " Trunderup" under Fåborg Midtfyn og har forsøgt at få Komunen til Udføre en form for Fartbegrænsning, da det er en meget benyttet skolevej, men svaret er at der er et BYSKILT som der desvære ikke er nogen der tager hensyn til, Og den lokale borgerforening tænker mere på landbrugets Gylletransporter fremfor at få monteret vejbump, men måske kunne der sættes et skilt her på Trunderup Dongsvej. Med venlig hilsen Erik og tak for en God kanpange

26. Lars 24.05.11 kl. 17:47

Hvordan kan det være at i ikke køre nogle fjernsyns kampagner imod for højt hastighed, der er som dem her http://www.youtube.com/watch?v=O4Hdkb3D81g&feature.. ??

27. Vibe 25.05.11 kl. 08:09

Ja så måtte den røde pige lade livet ude foran vores hus......hun er simpelthen blevet kørt over. Forhåbentlig med fuldt overlæg....ellers er det lidt for uhyggeligt.

28. Tine Stevnhoved, Rådet for Sikker Trafik 25.05.11 kl. 11:43

Hej Lars
Tak for dit forslag på en alternativ tilgang. Det er en video, som rigtig nok er meget forskellig fra eksempelvis den aktuelle fartkampagne.

Til forskel fra den video du linker til, har vi valgt en kampagnestil, som i mindre grad spiller på de følelser som følger efter en ulykke. Trafik er en alvorlig sag, men vi forsøger at italesætte det med andet end død.

Istedet har vi valgt en tilgang, som er mere proaktiv og involverende. Vi vil med vores landevejsblues vide hvor I er bekymret over farten og give jer mulighed for at sætte ord på den frygt. Vores tilgang er altså det nære og fart som vi oplever den i hverdagen, der hvor vi bor.

29. Anders Ringholm 26.05.11 kl. 11:32

Et stort bifald til iværksætterne/initiativtagerne til denne kampagne.
Jeg kunne ønske mig et par skilte, hvor jeg bor i Bårdesø på Nordfyn.
Tit er hastigheden for forbikørende biler, ved vores hus over 100 km/t, og vi bor indenfor byskiltet. Vejen er tilkørselsvej til et sommerhusområde, og her om sommeren er det stygt, mange lokale kører også som om at de har glemt at tage hjernen med. Det undrer mig, at der ikke er sat skilte op her- hvor kan jeg henvende mig for at erhverve/købe selv?

30. 26.05.11 kl. 17:22

Tak for roserne Anders. Nu stopper kampagnen i denne uge og så kommer alle skilte ned igen indtil næste kampagne kører. Men ellers er det din kommune, du skal kontakte for at høre om du kan få et skilt ud. Kommunerne bestiller hos os og bestemmer herefter selv hvor de skal placeres. :)

31. Kurt Bøje 29.05.11 kl. 19:39

Kampagnen er OK, HVIS dem der sætter skiltene op brugte hovedet. Her hvor jeg bor kan jeg med sikkehed sige at der ikke bor nogle de steder hvor skiltene er sat op. Flere står inde i en skov!!
Som det er nu, giver det ikke respekt for kampagnen. Tværtimod.

32. Torben Pedersen 02.06.11 kl. 06:45

Kampagner er fint nok, men hvorfor ikke udnytte nogle simple smuthuller med nogle taskforces til at fange båtnakkerne, INDEN de laver ballade?

Jeg tænker på, at man kunne samkøre CRM mod kørekort-registret og hurtigt finde ud af, hvem der ejer bil uden at have kørekort (typisk fået det frakendt på grund af sprit eller kliæ).

Hvorfor er det overhovedet muligt at indregistrere og få forsikret en bil, når man ikke har et kørekort? Jeg mener ikke, det skal være umuligt, men måske skal det kun ske via dispensation, så man er sikker på, det f.eks. kun sker ved handicappede bilejere med chauffør.

Man kan f.eks. ikke købe et våben uden våbentilladelse, men man kan godt købe en bil uden kørekort....

33. Tom Nielsen 11.06.11 kl. 22:08

Syntes ikke at det med våbenet og bilen kan sammenlignes. Jeg kan godt give dig ret i at der er alt for mange der køre uden kørekort, men det er jo unge som gamle. Hvis man nu har en 17 årig knægt som bliver 18 indenfor for særlig længe og han har fundet den bil han gerne vil have, kan jeg ikke se hvorfor han ikke skulle måtte købe den.

Jeg syntes at det handler om at man bør vise hinanden respekt, og så melde dem der kører uden kørekort, da det enten kan være en ung uerfaren bilist, eller måske en mand der har fået taget kortet på grund af sygdom. Min dreng har meldt en til politiet fordi han kørte uden kørekort. Han syntes det var meget uretfærdigt at han skulle vente til han var 18 år med at købe sin bil og få kortet, og så den dreng han kendte bare kørte rundt som det passede ham.

Syntes man skal tage sig selv i nakken, og så få meldt dem der køre uden.

34. Søren Troels Berg 27.06.11 kl. 17:50

@Torben Pedersen - I medierne er der rigtig meget fokus på "Vanvidsbilister". Men de fylder meget mere i medierne end deres gerninger giver anledning til.
Vores kampagne Mit Hjem - Din Fart er ikke målrettet "Vanvidsbilisterne" - slet ikke. Den er målrettet rigtig rigtig mange bilister, der kører for stærkt hver dag - til bekymring og utryghed for folk der bor langs vejene, og bruger vejene som skoleveje m.m.
Og det er også dem der foresager trafikulykker, hvor den lille fartoverskridelse er skyld i at ulykken sker - og at konsekvenserne bliver så store som de gør.
Vi kunne spare op mod 75 liv på vores veje, hvis vi allesammen overholdt hastighedsgrænserne - ikke bare vanvidsbilisterne, men også de der bare køre 10 eller 20 km/t for stærkt - og som ikke opfatter sig selv som vanvidsbilister.

Skriv kommentar

 

 
   
 
Du bedes udfylde feltet nedenfor med den angivet tekst, før du kan indsende en kommentar.

Fakta om fart

- 9 ud af 10 beboere langs landevejene er bekymrede eller generede over for høj fart

- Der bor flere end 725.000 mennesker i landdistrikter – dermed bor en stor del af befolkningen i nærheden af eller ud til en landevej. 150.000 af dem er børn.

- Hvis alle overholder hastighedsgrænserne, kan 50 personer redde livet om året.

- Landevejene er de farligste veje i Danmark. Her sker 2 ud af 3 dødsulykker.

- Hvis du kører 93 km/t i stedet for 80 km/t, fordobler du din risiko for at havne i en dødsulykke. 

- 6 ud af 10 bilister siger selv, at de kører for hurtigt på landevejene

- Mange bilister ser sig selv som hensynsfulde samtidig med at rigtig mange bilister overser de hjem, som ligger langs landevejene