Find en fejl - Er fejlen forfængelighed

Cykelhjelmskampagnen "Find en fejl - Er fejlen forfængelighed" tager kampen op mod cyklisternes forfængelighed. Formålet er at øge antallet af cyklister der bruger cykelhjelm.

Kampagnen kører i uge 14 og 15 og den henvender sig til voksne fra 21 år og opefter. Kampagnen skal primært sikre at rollemodeller i samfundet bruger cykelhjelm.

Kampagnens baggrund

Hvert år bliver der dræbt omkring 45 mennesker i trafikken. Halvdelen af dem dør som følge af hovedskader. Det vurderes, at omkring 60 % af alle hovedskader kunne reduceres, hvis alle brugte cykelhjelm.

Cykelhandlere over hele landet beretter om stigende salg. Denne udvikling vil kampagnen bakke op om. Kampagnen tager kampen op mod en af cykelhjelmens alvorligste modstandere, nemlig forfængeligheden.

Kampagnens elementer

"Find 1 fejl"
Over hele landet vil der hænge plakater med budskabet "Find 1 fejl." Budskabet er, at forældre også skal køre med hjelm, og at det ikke blot handler om børnene. Plakaterne vil desuden være at se på skoler og hos cykelhandlere.

"Er fejlen forfængelighed?"
I den periode kampagnen kører vil et ”roadshow” med stylist og cykelhjelmsforhandlere turnére følgende steder:
4. april: Rosengaardscentret, Odense
11. april: Kolding Storcenter
25. april: Rødovre Centrum.

"Den dag Brainy vandt Sofies hjerte"
I samme periode bliver der udsendt hæfter om brug af cykelhjelm til samtlige skadestuer over hele landet. Hæfterne indeholder en historie om Brainy, krydret med opgaver og fakta om vigtigheden af brug af cykelhjelm.  

Bag kampagnen

Kampagnen gennemføres af Rådet for Sikker Trafik i samarbejde Danmarks Cyklistforbund og TrygFonden. 

Senest opdateret: 20.09.2011